Relacja z WrocLoveWater 2011

Relacja z WrocLoveWater 2011

Zawody WrocLoveWater 2011 odbyły się w ostatni wekend i powiem wam, że nie byłem w Polsce na tak dobrych zawodach. Wliczając w to organizację, publiczność, poziom jaki zaprezentowali zawodnicy no i afterek :)

Zacznijmy od początku, przybyłem na zawody o 8 rano aby mieć czas na przygotowanie miejca do sędziowania oraz wsparcie ekipy z WakePark Wrocław przed rozpoczęciem zawodów. Od gdziny 9 zaczęły się zapisy w biurze zawodów, a ekipa walczyła z napięciem liny od Systemu 2.0 Sesitec'a aby na zawody była sztywna i gwarantowałą wysokie loty.

Przez pierwszą godzinę pojawiło się bardzo mało osób potwierdzających swoją rejstrację mailową, co spowodowało przedłużenie zapisów i treningów do godziny 12.30. Bardzo było miłe to, że wszystkie kobietki, które zarejestrowały się online pojawiły się na zawodach i potwierdziły swój udział w kategorii Open Kobiety. Nie ma co owijać w bawełnę pań pływających w Polsce i startujących na zawodach jest bardzo mało. A w kategorii Amatorzy było więcej zawodników niż w kategorii Open Mężczyźni. No właśnie rzutem na taśmę Miro Hribik ze Słowacji zapakowany w 7 osób do swojej Skodziny przyjechał przed zamknięciem biura zawodów i w kategorii Open M startowało 13 zawodników.

Po zakończeniu treningów oragnizatorzy WakePark Wrocław wspólnie z sędziędziami (Michał Kamyk, Paweł Pawluczuk i Marek Łojek) oficjalnie otworzyli zawody WrocLoveWater 2011 !!!

Po otwarciu sędzia głównym Marek Łojek omawiał trasę przejazdu z zawodnikami oraz zasady bezpieczeństwa na zawodach. Na trasie mieliśmy do dyspozycjie takie przeszkody jak: boxik (szeroki, długi i nie za wysoki, idelany do wejść z popa i ładnych presików) oraz duży i wysoki kicker (zapewniający mocne loty).

No to ruszamy :)

Zawody zaczęły się od Eliminacji Amatorów, gdzie królował Wojtek Więcławski. Wojtek ma doświadczenie w windsurfingu, nartach oraz kitesurfingu ale jak widać i na wakeboardzie nieźle sobie radzi. Wszedł do finałów na pierwszym miejscu siekając takie trikasy jak backroll i krypt.

Następne odbyły się Eliminacje Open Kobiet. Dziewczyny walczyły ostro chodz było widać, że System 2.0 sprawia troszeczkę trudności bo pływanie na nim jest inne niż na normalnym wyciągu. Ula Czerobska zajęła pierwsze miejsce w eliminacjach deklasując panie sytym railey ale z największym prezentem z zawodów wróciła do domu Magda Szklarska, która po ostrym najeździe na kicker przytuliła się do niego tak mocno, że skończyło się to 4 szfami na brodzie. Niestety kicker po tym bliskim spotkaniu również ucierpiał i miał zostać wycofany z zawodów przed eliminacjami Open Mężczyzn.

Na szczęście na plac budowy drogi przed ośrodkiem przyjechała ekipa smerfów i pogoniła wszystkich posiadaczy swoich aut, które były zaparkowane nie tak jak należy więc zrobiła nam się krótka przerwa techniczna na przestawienie zaprakowanych aut. Dzięki temu znalieżliśmy chwilkę na dokładne oględziny kickera. Wspólnie z Gaworem i Staszkiem zrobiliśmy rekonesans i długo się nie zastanawiając stwierdziłem, że go naprawimy. Szybki powrót po wiertarko-wkrętarkę, trochę sznurka i krawężnik :) Po obciążeniu płyty wieszchniej kicker był jak nowy !!!

Przerwa minęła, kicker działa więc zaczęliśmy Eliminacje Open Mężczyźni. Tutaj faworytem był Miro Hribik ze Słowacji, który w zeszłym roku przyjechał do Polski na zawody Wakeboard Cup i zniszczył wszystkich (inaczej się tego nie da napisać) cisając wysokie, stylowe i z niesamowita lekkościa trikasy za motorówką. Ale minał już rok od tamtych zawodów, a Polscy riderzy mocno poszli do przodu. Miro zaczął swój pierwszy przejazd bardzo light'owo od ass slide'a na boxie i wrzucił parę trików lecz to co pokazała nam pozostała część riderów była zdecydowanie lepsza. Pogliśmy zobaczyć piekne front flipy, backroll to revert, s-bendy, s-bend to blind, volcan, doble s-bendy, z kickera scarcrow, 360, back flipy, a na sliderze ładne fronio, boardslide i obroty 36, 54 oraz mega kozackie back to blind w wykonaniu Rafała Płazy oraz Janka Koryckiego.

Niestety Janek wykonał ostatni trik back to blind swojego przejazdu eliminacyjnego lądując go i przepływając za linie bojek nie puszczając drążka i decyzją sędziego głównego jego trik nie został zaliczony mimo odpłynięcia go przed linią końcową. Janek nie zakwalifikował się do finałów.

Eliminacje wygrał Mateusz Gaworski i to on przeszedł do finałów z pierwszego miejsca :)

 

Przerwa obiadowa !!!

 

Po przerwie rozpoczęliśmy finały Amatorów gdzie niestety panowie pokazali gorsze przejazdy niż w eliminacjach, chyba mała trema w nich wstąpiła w finałach. Wojtek Więcławski wygrał finały ale jego triki były nie pewnie lądowane, za to Mateusz Zielonka (bardzo dobry snowboardzista i jeden z nalepszych jibberów w Polsce) zajął drugie miejsce. Przejazd po boxie był zdecydowanie lepszy niż Wojtka, 36 na kickerze również było wysokie i ładne lecz brakło do wygrania Mateuszowi triku z zacięcia. Myślę, że jak popływa troszeczkę na wake'u i ogarnie skakanie z zacięcia to może jeszcze nam się pojawić na paru zawodach i namieszać. Zachęcam wszystkich snowboardzistów do pływanie na wakeboardzie bo to najlepszy sport odzwierciedlający snowboard w lecie no i mamy zabawki na wodzie :)

Wyniki AMATORZY

1 Więcławski Wojciech 51,33

2 Zielonka Mateusz 49,33

3 Obolewicz Marcin 41,33

4 Sawicki Arkadiusz 40,33

5 Sawicki Rafał 22,33

6 Popów Marcin 20,00

7 Grochocki Andrzej 17,00

8 Kaźmierczak Grzegorz 10,67

 

Panie w przeciwieństiwe do amatrów rozkręcały się w finałach i nakręcały wzajmnie w kolejnych przejazdach. Wygrała Ula, która nie miałą sobie równej rywalki. Siadło 50-50, jeszcze lepsze niż w eliminacjach railey, 18 na kickerku. Tutaj należa się mega brawa za narpawdę ładnego boardslida dla Emili Łopińskiej :)

Wyniki Open Kobiety

1 Czerobska Urszula 74,67

2 Łopińska Emilia 58,67

3 Jachymek Agnieszka 46,00

4 Sekudewicz Barbara 34,67

 

No i stanęliśmy w miejscu gdzie zaczęły się finały w kategori Open Mężczyźn. Tłumy dopingujące na terenie WakePark Wrocław oczekiwały z niecierpliwością startu. Atmosfera wśród zawodników była napięta bo do wygrania były niemałe pieniądze. Finałowa ósemka składała się z tych starszych, bardziej doświadczonych riderów, młodych wyjadaczy oraz jednego wariata ze Słowacji. Finały były bardzo zacięte i ostre. Wszystkie triki, które widzieliśmy w eliminacjach były jeszce wyższe i wykonywane na jeszce większej mocy. Tutaj nie było przelewek wszyscy zawodnicy starali się dać z siebie wszystko co czasami kończyło się upadkami lub niepewnymi lądowaniami. Wielu zawodnikom brakowało umiejętności śmigania na boxie ale na tych zawodach pojawili się również riderzy, którzy zaczęli czuć co to jibb i wykonują triki bardziej stylowe i trudne technicznie, a nie tylko obracanie się na boxie i pokazywanie swoich umiejętności w przekładaniiu baru za plecami.

Najlepszym trikiem na boxie tych zawodów był:

Najazd z boku boxiwa, wejscie z popa następnie pięknie dociągnięty backlip i zejscie precel (270 stopni w przeciwnym kierunku niż wejście na boxa)

Trik siadł podczas przejazdu finałowego Rafała Płazy. Gratulacje dla Rafała !!! To jest to co chcemy oglądać na sliderach :)

 

 Najbardziej zacięta walka w finale odbyła się miedzy 4 zawodnikami: Mateusz Gaworski, Miro Hribik, Seweryn Szumski i Rafał Płaza. Tutaj wśród przejazdów pojawiły się naprawdę piękne triki oraz ich niesomowita ilość. Mateusz Gawroski wciskął frot flipa przed sliderem co niestety pogarszało jego przejazd na boxie ale za to za nim pokazał nam kolejne dwa triki z zacięcia. Na powrocie z kickera scarcrow i na koniec ładny i wysoki dobule s-bend. Rafał Płaza zaczął od sytego triku na boxie, potem triczek z zacięcia również na powrocie z kickera scarcrow i na zakończenie back to blind do którego nie można było się przyczepić pod żadnym względem. Zawody wygrał Miro Hribik, który pływa bardzo dobrze i ma większe doświadczenie. Wygrał dobrą kompzycją trików i wysokością oraz solidnymi lądowaniami (slider 7, s-bend to blind, scarcrow i back to blind). Piękne jest to, że 5 z 8 finałowych zawodników należy do team'u i są wspierani przez Wakeshop.pl !!!

 

Wyniki OPEN MĘŻCZYŹNI

1. Hribik Miroslav 85,00
Wakeshop.pl Team (Deska CTRL i wiązania Ronix Cell)

2. Gaworski Mateusz 82,00

3. Płaza Rafał 78,00
Wakeshop.pl Team (Deska Liquid Force Witness Grind i wiązania Liquid Force Harley)

4. Szumski Seweryn 76,33
Wakeshop.pl Team (Deska Hyperlite Process i wiązania Hyperlite Team)

5. Balas Dawid 58,00

6. Majchrzak Mateusz 56,00
Wakeshop.pl Team (Deska Liqud Force FLX)

7. Naborczyk Marcin 47,67

8. Ułanowicz Olaf 40,00 
Wakeshop.pl Team (Deska Liquid Force Witness Grind i wiązania Liquid Force Watson LTD)

 

Gratulacje dla wszystkich zawodników !!!

Zapraszamy do obejrzenia realcji video z zawodów przygotowanej przez Laola Pictures :)

WROC LOVE WATER from Laola Pictures on Vimeo.

 

Na zawodach pojawiło się dużo pytań i teraz jest czas by na nie odpowiedzieć. 

Co jest lepsze dobule s-bend czy back to blind. Panowie pamiętajcie !!! To nie jest best trick i w zawodach liczy się cały przejazd. Kopozycja trików musi być jak najbogadsza. Muszą być rotacje do przodu do tyłu, zacinane na lewą i prawą nogę, najlepiej gdyby się pojawiły triki z Toeside'a. Musicie ułożyć sobie dobry przejazd w głowie i dążyć do tego by go wpełni wykonać na zawodach. Z tego co widziałem na tych zawodach to jak dla mnie najlepsza kąbinacją było by s-bend to blind lub dobule s-bend i do tego back to blind no i gdzies jeszce wcisnąć trzeba by na drugą nogę np back to revert lub front flip lub volcan lub moba co próbował Gawor na swoją nogę :)

No i najważniejsze przeszkody.

To co pokazał Rafał Płaza i Janek Korycki to jest własnie to o co chodzi w przeszkodach. Niestety w Polsce jest błędne pojęcie nad czym bardzo ubolewałem aż do tych zawodów bo w końcu ktoś pokazał triki takie jak należy. Jeszcze wiele możliwości przed wami wszystkimi ale początek tego sezonu jest bardzo miły.

Zapraszam wszystkich zawodników i przede wszystkim wszystkich sędziów wakeboardowych do zapoznania się z trikami wakeboardowymi, a co za tym idzie snowboardowymi na boxach i railach. Bo mam wrażenie, że wiedza na ten temat kuleje dość mocno! Liczy się przede wszystkim wejście na przeszkodę, potem jak najdłuższy slideeeeeeee jak najbardziej wskazane są przejscia oraz zejście. To jest jazda na sliderach.

Napewno znajdziecie wiele przydanych informacji na naszej stornie WAKESTYLE.PL gdzie wrzucamy dużo filmów wakeboardowych o tematyce jibbingowej oraz zapraszam do filmów snowboardowych na RONINSNOWBOARDS.COM !!!

Tak samo kicker wszyscy klepia scarcrow wiem, że jest to zaczątek do crowmob'a ale aby go dobrze robić musicie zacząć siekać zajebiste przetrzymane 3 z grabem, 5 no i mam nadzieje ze siądzie w PL na zawodach w tym sezonie ładna 7.

 

Dlatego w tym miejsciu chciałbym podziękować za bardzo dobrą współpracę sędziowską Pawełowi Pawluczukowi, który jest osobą z dużym doświadczeniem w sedziowaniu zawodów snowboardowych i ma pojęcie o przeszkodach. Po paru przejazdach wstrzelaliśmy się z Pawłem punkt w punkt. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz zasiądziemy razem przy stoliku sędziowskim.

 

GRATULACJE dla WakePark Wrocław za niesamowitą imprezę, która bardzo wysoko postawiła poprzeczkę w tym sezonie zawodów wakeboardowych !!!

 

Tekst: Michał Kamyk

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii, którą nadesłał do nas Adrian Krawczyk - wspak.pl

Komentarze

Dodaj komentarz